Další složkou liberecké žuly jsou bílo-šedé plagioklasy, tj. vápenaté živce. Ty většinou obalují růžové ortoklasy, protože živce se běžně mísí dohromady. Při tuhnutí magmatu tudíž ortoklas působil jako krystalizační jádro a plagioklas se vysrážel kolem již hotových krystalů ortoglasu.
Dalším minerálem, který krystalizoval z magmatu byla tmavá slída, biotit. Slída je označení pro velmi širokou skupinu minerálů patřících mezi hlinitokřemičitany. Mají dokonalou bazální štěpnost, která se projevuje perleťovým leskem na štěpných plochách. Tento typický znak je dán jejich vrstevnatou krystalovou strukturou. Biotit je trioktaedrická slída; chemicky je to K(Mg,Fe2+)3[(OH,F)2(Al,Fe3+)Si3O10], má tmavou až černou barvu. V liberecké žule tvoří drobné černé krystalky, ale není to jediný tmavý minerál v liberecké žule. Kromě biotitu obsahuje liberecká žula ještě malé množství tmavého turmalínu.
Poslední krystalizoval z magmatu křemen, který vyplnil poslední volný prostor mezi již ztuhlými minerály a zpevnil celou horninu. Křemen, chemicky SiO2, je běžnou součástí všech žul. V liberecké žule tvoří drobné, poloprůsvitné krystaly rovnoměrně rozptýlené v celé hornině.